SMD LED & COB LED ŽIAROVKY
úsporné žiarovky, úspora energie, ochrana životného prostredia




Úsporné žiarovky - LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky?


Úsporná žiarovka

Európska únia od septembra 2009 zakázala používať klasické 100W žiarovky a ako náhrada sa na pultoch obchodov so svietidlami objavili takzvané úsporné žiarovky - kompaktné žiarivky. Je však táto pekná snaha EU o zníženie spotreby elektrickej energie a tým o zlepšenie ekológie tak účinná, ako sa prezentuje?

Úsporné žiarovky ako náhrada za klasické žiarovky boli prezentované ako cesta k úspore energie. Je síce pravdou, že úsporné žiarovky skutočne ušetria svojou nižšou spotrebou približne 80% elektrickej energie, ale prejaví sa táto 80 percentná úspora aj na vrecku spotrebiteľa a životnom prostredí?

Úsporná žiarovka a úspora spotrebiteľa

Pokiaľ úsporná žiarovka spotrebuje 20W a dosiahne svietivosť porovnateľnú so 100W klasickou žiarovkou, úspora elektrickej energie je 80 percent. Do úvahy však treba zobrať aj cenu úspornej žiarovky, ktorá nie je zanedateľná. Možno si poviete, že táto vyššia prvotná investícia sa vám mnohonásobne vráti a v konečnom dôsledku výrazne ušetrí vašu peňaženku, ale nie je tomu celkom tak.

U úsporných žiaroviek je uvádzaná životnosť 5.000 až 15.000 hodín, ale tá sa výrazne skracuje zapínaním a vypínaním. Lacnejšie úsporné žiarovky sa vypália často v priebehu prvého pol roka a nedosiahnu ani životnosť 1.000 hodín, ktorú majú klasické žiarovky.

Pri svietení 100W klasickou žiarovkou sa spotrebuje za 1.000 hodín 100 kWh, ktorých cena je 15 euro (cena elektrickej energie 0,15 euro/1kWh). Úspora 80% elektrickej energie predstavuje ušetrenú čiastku 12 euro, ktorá by mala odľahčiť vašu peňaženku. Ak však odrátame cenu 20 watovej úspornej žiarovky 6 euro, celková úspora bude 6 euro, čo nie je úspora 80%, ale iba 40%.

Ďalšou nevýhodou kompaktných žiariviek, alebo žiariviek všeobecne, je dlhý nábehový čas. Trvá viac než minútu, kým začnú poriadne svietiť, čo je značnou nevýhodou, ak potrebujeme priestormi iba prechádzať, alebo potrebujeme hneď poriadne vidieť a nemáme čas čakať, kým žiarivka nabehne na plný výkon.

Úsporná žiarovka a ochrana životného prostredia

I keď spotrebiteľ ušetrí používaním úsporných žiariviek podstatne menej ako 80% prostriedkov, lebo musí kúpiť za vypálené žiarivky nové, spotreba elektrickej energie sa zníži o 80%. Elektráreň bude môcť spáliť o 80% menej energie a o toľko menej zamorí svojími komínmi aj ovzdušie. Vieme však, že kompaktné žiarivky obsahujú ortuť, ktorá je vysoko toxická a veľmi nebezpečná pre životné prostredie. A táto ortuť sa dostane do ovzdušia nie len pri náhodnom rozbití, pri ťažbe a spracovaní ortute alebo pri výrobe kompaktných úsporných žiariviek, ale najmä pri vyhodení takejto úspornej žiarivky do komunálneho odpadu. Efekt ochrany prírody je teda pri použití takýchto úsporných žiaroviek minimálny, ak nie opačný.

Úsporná žiarovka a zdravie spotrebiteľa

Väčšina z nás vie, že svetlo žiariviek, ktoré poznáme z minulosti najmä ako neonové trubice, vplýva nepriaznivo na ľudské zdravie. Najmä ak sa jedná o žiarivky, ktorých svetlo svieti namodralo, chladno bielo (cold white). Medzi svetlom z trubicových žiariviek a kompaktných žiariviek však nie je žiadny rozdiel. Líšia sa iba prevedením. U trubicových žiariviek je tlmivka a štartér osobitne, u kompaktnej žiarivky sú tieto súčiastky zabudované priamo v telese žiarovky. Trubicové žiarovky sú dokonca ekonomicky úspornejšie a šetrnejšie k prírode, lebo tlmivka a štartér sa v nich využíva viacnásobne a nevyhadzuje sa pri každom vypálení, ako u kompaktnej, takzvanej úspornej žiarivke.

Umelé svetlo bežných kompaktných žiariviek negatívne vplýva na psychiku človeka a znižuje schopnosť koncentrácie. Rovnako tak preťažuje zrak a núti k rozšíreniu zorničiek a zvýšeniu vnútroočného tlaku, čo môže viesť až k zelenému zákalu či svetloplachosti. Umelému osvetleniu sa pripisuje i zvýšená hladina cholesterolu v krvi, nedostatočná syntéza vitamínov A a D, oslabenie imunitného systému, vypadávanie vlasov... Kompaktné žiarivky nesvietia stálym svetlom, ale blikajú, čo udržuje mozok v strese a vyvoláva depresiu a pocit únavy. Žiarivky produkujú okrem svetla silné striedavé elektrické polia, ktoré sú škodlivé pre zdravie človeka.



e-led-webdesign